Meny språk
Balltorpsvägen / Fågelvägen Lott nr 39 i Balltorps Fritidsförening
Större kolonistuga i Balltorp

Balltorp

Balltorpsvägen / Fågelvägen Lott nr 39 i Balltorps Fritidsförening

Större kolonistuga med braskamin.

Såld
Typ:
Fritidshus
Antal rum:
1
Boarea:
35 kvm
Göran Rosdalen
Ansvarig mäklare
Göran Rosdalen

Beskrivning

Större kolonistuga 35 kvm, med storstuga om 28 kvm där du får plats med både sov-del, vardagsrum och matplats, en härlig kassett ger go värme, eller så använder man gasolvärmaren, öppet i taket ända upp till nock ger en känsla av rymd, brevid har vi ett rymligt arbetskök med gott om förvaring, gasolspis och bra arbetsytor. Ute på tomten har vi utedass med Pacto toalett, vi har en uteplats under plast-tak, förrådsbyggnad samt lekstuga.

Fågelvägen 39

Fågelvägen 39

Rumsbeskrivning

Storstuga: Med vitlaserat trä på väggarna samt ljusgrått laminatgolv, 1 garderob, Murad skorsten utrustad med bras-kassett.

Kök : Blå skåpsluckor och ljusgrått laminatgolv, 2 lågigt gasolkök, alla möbler ingår i köpet.

Fakta

Fastighetsbeteckning:
Del av Mölndal Balltorp 1:36.
Typ:
Fritidshus. 1 plan.
Upplåtelseform:
Arrende.
Storlek:
Boarea ca 35 kvm. Areauppgifter enligt mätning. 1 rum.
Byggnadssätt:
Grund: Plintar samt torpargrund under köksdel. Stomme: Trä. Bjälklag: Trä. Fasad: Trä. Takbeklädnad: Plåt. Utv plåtarbeten: Målad plåt. Fönster: 2-glasfönster och isolerglasfönster.

Vatten finns sommartid april-oktober , stenskista för BDT-vatten.
Övrigt: Bensindrivet elverk ingår.
Ventilation:
Självdrag.
Uppvärmning och el:
Uppvärmningssystem: Gasolvärmare samt murad skorsten med kassett.
Nätbolag: saknas.
Elleverantör: saknas.
Parkering:
parkering på tomten finns.
Övriga byggnader:
utedass, uteplats under tak, jordkällare ovan mark, förråd, lekstuga.
Tomt:
Tomtarea 1 000 kvm. Ca kvm (EJ uppmätt).
Omgivning:
Badsjö och skogar i omgivningen.
Kommunikationer:
Närmaste hållplats heter Johannefred och därifrån går buss 758 och lila express. Det tar ungefär 30 min till Göteborgs Central. Från hållplatsen är det ca 2 km att gå upp till stugan.
Ekonomi
Driftkostnad:
Driftkostnaden är ca 3 344 kr/år.
Fördelas enligt följande: uppvärmning 200 kr, försäkring 1 144 kr, hushållsel 200 kr och samfällighet 1 800 kr.
De 200:- i uppvärmning samt 200:-/EL motsvarar de verkliga kostnaderna säljarna haft för bensin till elaggregatet samt bränslekostnad till kamin och ved till öppen spis i kostnader. Vatten och sophämtning ingår i föreningsavgiften.
Servitut, planbestämmelser m m:
Planbestämmelser: Fastigheten ligger med i en Översiktsplan benämnd "Västra Balltorp" Det finns dock ingen detaljplan framtagen för området utan benämns idag som utomplans. Det finns idag inga planer på byggnation i området enl. kommunen Ulf Reiman.
  • Fågelvägen 39
Stäng